You are currently viewing Strategie uczenia się słówek!

Strategie uczenia się słówek!

Skuteczna nauka słownictwa. Poznaj strategie na sprytne i efektywne przyswajanie nowych słówek!

Nauka słownictwa jest istotną częścią opanowania każdego języka. W naszej szkole językowej wierzymy, że dzięki odpowiednim technikom możecie z każdym dniem zwiększać swój zasób słownictwa i jednocześnie utrwalać te słówka, które już zapamiętaliście. Poniżej podajemy wam kilka sprawdzonych metod, które usprawnią wasz proces nauczania.

Strategie uczenia się słówek:

1. Twórz skojarzenia i obrazy

Skojarzenia: powiąż nowe słówko z czymś, co już znasz. Na przykład angielskie słowo ,,cat możesz skojarzyć z polskim kot albo cello z wiolonczelą. Jest dużo słów, które możesz kojarzyć z gier np. ban lub randomowy.
Obrazy: rysuj w wyobraźni (lub na papierze) sceny, które ilustrują znaczenie słówka.

Możesz rozrysować sobie również mapy słówek, tzw. wordweb czyli pajęczyny. Umieścisz tam nie tylko pojedyncze słowa, ale także zwroty z ich użyciem, kolokacje itd.

2. Ucz się w kontekście

Zdania: zamiast uczyć się pojedynczych słów, zapamiętuj całe frazy. Na przykład zamiast samego „apple” ucz się „I like eating apples” , zamiast „ goal” naucz się „I want to achieve my goal and learn a foreign language”.
Rodziny wyrazów – zamiast pojedynczych słów sprobuj uczyć się całych rodzin wyrazów, np. Ucząc się słowa „child”, sprobuj zapamiętać również childhood, childish, childless.

3. Słuchanie: filmy

Oglądaj filmy, żeby zauważyć, jak używane są słówka w różnych kontekstach. Oglądanie filmów w oryginale to fantastyczny sposób na naukę języka. Pamiętaj tylko, żeby dobrać odpowiedni film do swoich umiejętności. Osoba na poziomie b1 nie będzie przecież czuć się komfortowo oglądając w oryginale film, w którym rozmawia się w slangu lub ze specyficznym akcentem, np teksaskim.

4. Słuchanie muzyki

Słuchaj piosenek! Mimo, że często formy gramatyczne w nich używane nie są do końca poprawne (wynika to z faktu, że musi zgadzać się rytm), to jednak piosenki są świetnym źródłem słownictwa, zwrotów oraz idiomów. Szybko zapadają nam w pamięć, ponieważ je lubimy i często słuchamy. Na przykład super piosenką do nauki drugiego okresu warunkowego jest „Rich Girl”- Gwen Stefani lub „If I were A Boy”-Beyonce.

5. Ucz się aktywnie

Pisz własne zdania: używaj nowych słówek w swoich wypowiedziach lub dzienniku. Zapisuj sobie np. listę zakupów po angielsku, zmień ustawienia w telefonie na interesujący cię język, jeśli masz zwyczaj planowania zadań i zapisywania ich – zrób to po angielsku.
Rozmawiaj: korzystaj z okazji do rozmów w języku obcym, nawet jeśli to tylko mówienie do siebie. Ta metoda świetnie działa. Dzięki niej przyzwyczajamy się do brzmienia naszego głosu w języku obcy, pomaga ona również przełamać barierę. Jasne, nie wiemy wtedy czy mówimy poprawnie, ale tutaj celem jest przełamanie się i mówienie.

6. Ustal cel i systematyczność

Wyznacz sobie codzienny limit, np. 10 nowych słówek. Powtarzaj stare i wprowadzaj nowe zgodnie z planem. To dobry sposób na wykształcenie w sobie dyscypliny w nauce. Oczywiście nie jest zawsze łatwo, ale pomoże w tym wyznaczenie sobie stałej pory na naukę. Jeśli codziennie o tej samej porze siądziesz do nauki tych 5 czy 10 słówek, wyrobisz w sobie nawyk, a to klucz do osiągnięcia celu. Pomyśl – 5 słówek dziennie to 35 słówek tygodniowo! Ile możesz się nauczyć w roku?

7. Zmieniaj formy nauki

Jednego dnia ucz się z fiszek, drugiego oglądaj filmy, trzeciego zapisuj słówka w kontekście. Jeszcze innym razem posłuchaj piosenki lub oglądnij krótki filmik na YouTube lub tik toku.
Dzięki temu nauka jest ciekawsza i bardziej efektywna. Czego najbardziej chcemy uniknąć w nauce to nudy. I chociaż systematyczność, dyscyplina i powtarzalność to klucz do sukcesu w nauce języka, to ten proces nie musi przecież być nudny. Wokół nas jest teraz mnóstwo zróżnicowanych materiałów do nauki, szczególnie języka angielskiego. Wykorzystaj je.

8. Powtarzaj regularnie (technika powtórek interwałowych - spaced repetition)

Przeglądaj nowe słówka codziennie, ale rób coraz dłuższe przerwy między kolejnymi powtórkami. To sprawdzona technika oparta na krzywej zapominania. Powtórki interwałowe to jedna z metod zapamiętywania. Polega ona na powtarzaniu i przypominaniu sobie informacji w formie interwałów – regularnych odcinków czasowych, do momentu aż pożądana informacja jest przez nas zapamiętana na satysfakcjonującym poziomie.
Wykorzystując spaced repetition jako sposób na naukę, układamy nasze sesje powtórkowe w taki sposób, aby nie przeciążać naszego mózgu zbytnią ilością informacji. Zamiast tego, dawkujemy je w takich odstępach, aby przetrawienie już poznanej i nowej wiedzy było jak najbardziej efektywne. Odrzuć więc naukę, która musi ciągnąć się przez godzinę dziennie. Kto jest w stanie zmotywować się do takiego maratonu? Zastąp tę godzinę pięcioma, trzema, albo nawet jedną minutą dziennie!

Powyższe strategie uczenia się słówek pomogą Ci w łatwy i szybki sposób opanować język obcy. Musisz tylko podjąć wyzwanie i wytrwale dążyć do celu!

Zobacz naszą ofertę Studio Języków Obcych 4Business&4People i przeskocz na wyższy poziom swoich umiejętności językowych!

Odwiedź nas również na YOUTUBE!

Dodaj komentarz